Bugun...
SON DAKİKA

'Kadir Geceniz Mübarek Olsun' demeye yüzümüz var mı?

 Tarih: 01-07-2016 15:23:00
Fatih Tezcan


Kadir Gecesi, Allah’ın Kur’an-ı Kerim’i indirmeye başladığı gece...

Müslümanlar kandillerden bir kandil ‘mübaaarek’ gecelerden bir ‘mübaaaarek’ gece olarak kutluyorlar bugünü...

'Kutluyorlar' derken kimsenin “Yaratan Rabbim bana Kitap göndermiş! O zaman benim otoritem ve hayatımdaki sıkıntıların, tezatların, paradoksların çözümü bu Kitap olsun!” diye heyecanlanıp bu güne kadar ihmal ettiği Kur’an’a yöneldiği falan yok canım...

Daha ziyade WhatsApp kutlaması, Twitter’da Kadir Günü’yle ilgili popüler sözleri RT’leme veya Beğeni yapma, Facebook’ta paylaşım yapma gibi salih amellerle (!) geçiştirilen bir gece...

 Tam buralarda bir yerde, büyük bir yüzsüzlüğümüz, küstahlığımız başlıyor...

Şimdi aklını ve vicdanını maksimum düzeyde kullanarak düşün ey Müslüman!

Bir sene boyunca;

Erkeklik organınız çalışmıyorsa Kur’an’dan şu ayetleri suya üfleyin, sonra bu suyu erkeklik organınıza sürün, geri kalanını da için, artık karınızla yatabilirsiniz, geçmiş olsun.

diyen adamı, sırf üzerinde ekstra bir Arap kıyafeti (cübbe) var diye “Ben çok seviyorum bu adamı, hem din anlatıyor hem güldürüyor ehüheühe” diye baş tacı eden, eleştirenlere “sen ne anlarsın, o alim bir zat” diye iyice ‘sıvama’ faslına girişen sen değil misin?

“Sırf ölüleri diriltmekten bahsediyor diye Bakara Suresi 260.ayeti neden erkeklik organımıza üfleyelim, manyak mıyız biz! Adiyat Suresi’nde ‘yarmak’ kelimesi geçiyor diye neden uçkurlara okuyalım, bu resmen sapıklık!” dedin mi 1 sene boyunca?

Demedin...

Kur’an-ı Kerim’i Viagra yerine koydular, sustun, incinmedin...

Peki.
Başka?

Önce Kur’an’da geçmeyen ama uydurulmasında çok da sıkıntı olmayan (!) Kabir Azabı diye bir azab çeşidi uydurdular.

“Kur’an’da Kabir Azabı diye bir şey yok, Allah yargısız infaz yapmaz! Mahşer olmadan azab olmaz!” dedin mi?

Demedin.

Hadi bu senelerdir inanılan bir inançtır diyelim, tergib terhib babındandır, deşmeyelim, diyelim.

 Ama sonra?

“Kefen geldi! Kumaşın üzerine şunu şunu yazdırdık, koku sürdük, Çarşamba’da dükkanda satıyoruz. Kabirde korkmak istemiyorsanız, alın!” dediler.

Üstüne herkes kınayınca da geri adım atıp “375 liraya kefen mi olur! Allah istismar edenin belasını versin” dediler.


Geçen gün şahsen merak ettim, denilen dükkanı ve Bağcılar’daki şubesini buldum, aradım, görüştüm. Allah var, indirim yapılmış, yakmayan kefen diye bilinen kefen 250 liraya indirilmiş ama 1 kuruş pazarlık yok. Pazarlık sünnet ama bu konuda yok, Güldüren Hoca’mıza para lazım, Acarkent’teki villasının gideri çok...

Allah’ın Kitabı bir kenara konuldu, azab uyduruldu, kardeşlerin söğüşlendi, söğüşleniyor, sen ne yaptın Müslüman?

Hiçbir şey.

Peki.
Başka?

Kadir Gecesi ne zaman?
Ramazan’da.

Sen orucuna sahurda başladın, Allah kabul etsin.
Sahuru neye göre belirledin sevgili müslümancığım?

Bakara Suresi 187.ayeti 1 (yazıyla bir) kez açıp okudun mu?
Hayır.
Müezzin devlet’in memuru, ona oku dediler, o da ezanı okudu, sen de gecenin zifiri karanlığında, Kur’an’ın dediği vakte 1 saatten fazla zaman varken ağzını bağladın değil mi?
Soranlara da sözde takva yaptın, ben tedbirli davranıyorum dedin, yanlış mı?
Yani sahurunu bu ayete göre yapan Peygamber tedbirsizdi, Sahabe tedbirsizdi, hepsine başımız feda olsun, bu zatlar takvasızdı, sen daha tedbirli takvalı oldun, hatta ihtimal, 1 saat daha yemek yiyenlere de utanmadın “Orucunuz kabul olmaz” falan da dedin, değil mi?

Oysa kısacık bir kıyas yapsan, herşeyi görecektin.

Üstteki o hoca ne anlatıyor?

Ehli Sünnet’iz diyor.
Yani, Peygamber’in Sünneti’nin ve Sahabe’nin yolunda olduğunu iddia ediyor, öyle kalabalık topluyor.

Peki Peygamber ve 10 binlerce Sahabe neye göre sahur yaptılar?

Allah’ın Kitabı’na göre!

Ayette ne diyor?

“Size göre” beyaz ip siyah ipten ayrılıncaya kadar...

Yani?

Meteorolojiye, diyanete, allameye, ulemaya göre değil!

Sana göre ey Müslüman!

Gökyüzüne bak, siyahla beyazı ayırdedecek kadar güneş ışığı varsa artık Rabbine yönel, orucuna başla, Kur’an bu kadar kolay ama biz ne yaptık, işi kastık, ibadetin tadını alamadık, sonuçta ortaya bir sürü gereksiz ve saçma tartışmanın arasında bir açlık, bir de sırf müezzin efendi düğmeye basıp ezanı okudu diye zifiri karanlıkta sabah namazı diye kıldığımız ama aslında teeccüd yerine geçen, Allah’ım iyi niyetimize istinaden kabul buyur demekten başka birşey yapamayacağımız bir ibadet, öyle değil mi...

Biz bir Kur’an Toplumu olsaydık, hurafe dolu uydurmaları değil de gerçek Peygamber Sünneti’ni bilseydik, sahurda 1 saat erken oruca başlamanın ibadetle ilgili küçük bir detay değil, bir İtikat Mes’elesi olduğunu idrak ederdik!

Başka?

Misal,
Allah Kur’an’da Meryem Suresi 19.ayette Hz.Meryem’in bir erkekten hamile kalmadan bebek dünyaya getirdiğini söyler.

Üstteki hoca cübbe giyip güldürüyor diye seviyorsun, hadi kötü niyetli değil, sadece cahil bir topluluk buldu, biraz sömürüyor diyelim. Allah’ın Dini’ne ettiğini kenara koyalım.

İyi de bu ayeti inkar edip “Hz.Meryem’i Hz.Muhammed’in ruhu döllemiştir” diyen şarlatana Hocaefendi dedik, Devlete paralel devlet kurdurduk, adam ABD’nin maymunu oldu, yine de bazılarımız uğrunda ölecek, diğer din kardeşlerine sövecek kadar peşinden gidiyor ya Müslüman!

Bunu ne yapacağız?

Hatta bak, esas bomba burada:

Gülen Hoca Güldüren Hoca biraz ona laf çakınca polislerine emir veriyor, karı satıcısı diye iftira attırıyor, içeri tıktırıyor, sonra boyun eğdirince serbest bırakıyor, bu serbest bırakılan da “Rüyamda gördüm, iyiyiz yiyiz, ona Hocaefendi diyeceksiniz!” diyor, bu nedir?

Nasıl, gönlün razı geliyor mu Müslüman?

“Benim ümmetim Allah’ın Kitabı’nı mehcur/terkedilmiş bıraktı” diye Allah’a şikayet edecek Peygamberimiz, bunu da Kur’an Furkan Suresi 30.ayette haber veriyor, Kur’an’ı terk edince ne rezillikler çıkıyor, görüyor musun Müslüman?

Gör artık gör Müslüman gör!

Peygamber’in Buhari’de geçen hadisinde “Allah bana tek mucize verdi o da bu Kitap’tır” dediği Kur’an’ı mehcur bıraktık, onu yalnız bıraktık, terk ettik!

Zalimleri aciz bırakalım diye gelen Kur’an’ı terkedip çakma hocaların ağzına bakan koyunlar olunca biz, zalimler tarafından aciz bırakıldık!

Zümer Suresi 3.ayete bak ne diyor müslüman...

“Din sadece Allah’ın ama onlar Allah’a en yakın kullar diye etiketledikleri Evliya’ya tapıyorlar! Onlara neden bunu yaptıklarını sor! Biz evliya’ya tapmıyoruz, biz sadece Allah’a yakın olmak için Evliya’ya yöneliyoruz (vesile ediniyoruz) diyecekler! Onların hesabını Allah görecek! Bunlar kezzab (çok yalancı) ve kafir (hakikati örten) kimseler ve Allah bunları doğru yola iletmez!”

Kur’an kime karşı inmiş?
Allah’a inanan ama Allah’a yakın olmak için Allah Dostları (Kur’an deyimiyle ‘Evliya’) diye bir zümre uydurup bunlara yönelen, bunları aracı edinen zihniyete ve gruplara karşı, yani Paralel Din’e karşı inmiş.

Biz ne yapıyoruz?
Kur’an’ın kendisine karşı indiği insanların itikadıyla itikatlanıyor ve sonra aynı Kur’an’ı ezberliyoruz, ölülerimize falan okuyoruz.

Ne kadar garip bir durumda olduğumuzun farkında mısın müslüman? Elimizde olan şey sadece iyi ve güzel niyetlerimiz... Ne ki “cehenneme giden yollar, iyi niyet taşlarıyla döşenmiştir” diye bir söz de, tam kenarda bize bakıyor...

Sence bu tezatları mahşerde Allah’a izah edebilir miyiz?
Bizi Allah adına aldatanlara çeşitli sebeplerle inanıp sonra mahşerde Alemler’in Rabbi “Verdiğim Kitab’ı ne yaptın? Onu yaşadın mı?” dediğinde “Yok, yaşayanlar vardı, onları sevdim, savundum, bir de ölülerin mezarına gittim okudum” deyip cenneti isteyebilir miyiz?

Bunu ve bu yazıya sığmayan çok daha fazlasını görelim artık ve düzenli Kur’an okumalarına başlayalım Müslüman...

Dikkat et ama...
“Yalnız Kur’an yeter” deyip Allah Resulü’nün sünnetini, hadisleri bir kenara atacak, sağdan yaklaşan şeytanlar da Edip’sizce seni bekliyor olacaklar, sakın uyma...

İmam-ı Azam Ebu Hanife "Bilgisiz insanlarla din hakkında sakın tartışmaya girmeyin!" der. Bunların bilgisi değil vesvesesi vardır. Bunlarla aklını bulandırma müslüman...

Peygamber’in her hareketi, her hadisi Kur’an’ın tefsiridir. Kendisi Kur’an’ı tefsir edip de Peygamber’in tefsirine şirk diyen sağdan yaklaşmacı şeytanlara sakın aldanma müslüman...

Ve’l hasıl-ı kelâm;
Rabbimiz Kadir Suresi’nde, Kitab’ın indiği 1 gece için 1000 ay’dan daha hayırlıdır diyor.

1000 ay hem kesret’ten kinaye ile sonsuza tekabül eder hem de reel hesaplama ile 83 yıl 4 ay’a yani yaklaşık bir insan ömrüne karşılık gelir.

Yani Rabbimiz Allah kısaca “Size öyle bir Kitab indiriyorum ki, bu Kitab’ı aklınızı, fikrinizi, hayatınızı bu Kitab’a göre tanzim/dizayn ederseniz, sadece 1 geceniz bile bunu yapmadığınızda, yani başkalarının akıl yürütmelerini, dayatmalarını, diktatörlüklerini, gevezeliklerini kaale aldığınızda yaşayacağınız 83 sene 4 ay’lık bir ömürden daha hayırlıdır” diyor.

Kadir Suresi’nin bu mesajını bilmeden, fark etmeden Kadir Gecesi’nde Kadir Suresi’ni okuyup durmayalım, mesajı alalım, Kur’an dışı uydurmaları araştıralım, reddedelim, hayatımızdan temizleyelim ve yürüyelim müslüman...

Bir sene Kur’an’ın kadrini bilelim, Kur’an’da izahı olan konularda Paralel Kitap’lara yönelenleri bırakıp Allah’ın Kitabı’nı terk etmeyelim ki, Kadir Gecesi geldiğinde “Kadir Geceniz mübarek olsun” demeye yüzümüz olsun...

Allah’a dönüp “Mektubunu aldım, çok teşekkür ederim, sana hamd ediyorum Rabbim, verdiğin hayatı gönderdiğin Kitab ile aydınlattın” demeye yüzümüz olsun...

Yoksa Kur'an mahşerde "Ben ölülere okunmak için mi geldim! Ben uçkurlara okunmak için mi geldim! Ben beni getiren peygamberin sözleri benim ayetlerimden öne alınsın da böylelikle kurnazca devrimci mesajlarım perdelensin diye mi geldim! Cemi'an birleşin diyen ben cemaatlerin elinde kendi dediğini doğrulama aracı olayım diye mi gönderildim! Herkes kendi uydurduğu saçmalığı benden bulduğu birkaç ilgisiz bağlamsız ayeti kullanıp dayatsın da para kazansın insanları cemaat'lere bölsün diye mi geldim!" dediğinde, ne deriz, nereye kaçarız...

Şimdi Kur'an'ın birleştirici ve adaletli mesajını 'gelenek' dedikleri uydurma hurafelerle örtenler, o gün Aziz ve Kahhar Allah'ın gazabından bizi koruyabilirler mi... 

Allah'tan korkmak, Kur'an'dan utanmak lazım...

Kur'an'ın kalbi çok kırık...

Kur'an'ı yaşayarak, Kur'an'dan başkalarına sırt dönerek Kur'an'ın gönlünü almak, Kur'an'ın kadrini kıymetini bilmek lazım müslüman...

Kadir Geceniz Mübarek Olsun...

Fatih Tezcan
twitter.com/fatihtezcan
 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI