Bugun...
SON DAKİKA

20 Soruda Kemalizm Ve İran

 Tarih: 30-11--0001 00:00:00
Fatih Tezcan

        

 

 

1.       1979 İran devriminden önce yönetim erkinin başında bulunan Şah’ın ülke petrollerini ABD ve İsrail’e ücretsiz verdiğini ve İran’ı ABD’nin bir vilayeti durumuna indirdiğini hatırlarsak,

Kemalistlerin, ‘İran Devrimi, İran’ı orta çağa geri götürdü’ söylemlerini,

‘Batılı ülkelerin destek ve himayesi olmadan, kendi özüne dönen ve iç dinamiklerini reddetmeden halkını yöneten kim varsa gericidir’ olarak mı anlamalı,

bu anlamın arkasında \'kendilerinin beceremeyip memleketi batırdıkları bu özüyle barışık ve dik duruşlu üsluba\' imrenmelerini mi aramalıyız?

 

2.       Kemalistlerin, İran İslam Cumhuriyeti’ndeki isyancıların aldıkları dış desteği görmezden gelmelerini ve ‘İran İstiklal Savaşı’ verildiğini iddia etmelerini,

‘Bir savaş eğer İslam’a karşı veriliyorsa dış güçlerden her türlü destek alınabilir’ demek olarak alabilir,

Türkiye Cumhuriyeti’nin yıllardır tartışılan kuruluş süreci sorularına cevap niteliğinde bir itiraf kabul edebilir miyiz?

 

3.       Henüz rejim karşıtı gösteriler yapanlardan kimse asılmamışken amatör video görüntülerini mal bulmuş magribi tavrıyla tekraren yayımlayan Misyoner Medya,

bu görüntüleri ve -umarım asla olmaz ama- ‘müstakbel isyancı asılma’ görüntülerini,

Ankara Samanpazarı’nda sadece şapka takmadığı için Kemalist rejimce asılan yaşlı başlı insanların hemen gönderebileceğimiz idam fotoğraflarıyla beraber verebilecek midir?

 

4.       İran’da halen hayatta ve görevde olan Ayetullah Hamaney’in ‘eleştirilemezliğinin’ üzerinden Şii paradigmasını eleştiren Kemalistlerin, ölümünün üzerinden tam 71 (yazıyla yetmiş bir) sene geçen Atatürk’ün eleştirilemezliğini savunmaları ne tür bir yobazlık örneğidir?

 

5.       Bu olaylar vesilesiyle, ayaküstü veya satır arası, ‘Atatürk’ün kıymetini hatırlatanların,

İran’daki tatsızlıkların sonuçta bir seçim sonrası karışıklık olduğunu, 

1923-1946 arasında Türkiye’de hiç seçim olmadığını,

çeşitli sivil toplum tepkilerinin ise, şu an İran’da olanlara rahmet okutturacak kadar kanlı bastırıldığını kasten unutturmaya çalıştıklarını söyleyebilir miyiz?

 

6.       Şiilerde bulunan Velayet-i Fakih (Âlimlerin sorumluluğu üstlenmesi) müessesesini ‘çağdışı’ bulan Kemalistlerin,

bu 86 ilim adamının dahi seçimle vazifelendirildiğini dillendirmemeleri,

Ama diğer yandan hiçbir seçime girmeden atamayla göreve gelen Genelkurmay yetkililerinin ne darbelerini ne siyasete müdahalelerini eleştirmemeleri ve bilakis Paşası’nın Medyası olmakla gurur duymaları hangi mantıksal düzlemde ele alınabilir?

 

7.    İsyancı olmadığı ortaya çıkan ve İngiliz ajanlarının kurşunlarıyla can verdiğine dair iddialar ileri sürülen Nida’nın (Allah rahmet eylesin) canlı çekilen ölüm anı görüntülerini ‘+18’ populizmi ile veren Misyoner Medya,

‘Kendi vatandaşlarını öldüren rejim olur mu ?’ şeklinde İran karşıtı haberler ve yorumlar yaparken,

84 (yazıyla seksen dört) senedir gericilik ve bölücülük hezeyanlarıyla kendi halkına gizli ve açık kurşun sıkan Kemalist rejimle ilgili görüşleri nasıl olup da olumlu kalabilmektedir?

 

8.       İran’da başta başörtüsü olmak üzere çeşitli alanlarda özgürlüğün gelmesini isteyecek kadar dış dünyayla alakalı Kemalist’lerin,

kendi memleketlerinde ne orduda ne üniversitede ne kamuda başörtülülerin bulunmasına izin vermemelerini,

Kur’an eğitimini 15 yaşına kadar yasaklamalarını,

Kürtlerin ana dillerinde eğitim ve devlet dairelerinde hizmet alma haklarını şiddetle reddetmelerini ve onlarca saçma dayatmalarını hangi mantıkla düşünmeliyiz?

 

9.       Kemalistler, halkı tuvalet deliklerine Kur’an saklamak zorunda bırakacak bir baskı sabıkaları tarihte kayıtlı iken, İran yönetiminin yapmakta geciktiği reformları hatırlatma ve eleştirmelerinin kendilerini nasıl komik durumlara düşürdüklerinin farkında mıdırlar?

 

10.   İran’daki meydanlarda öldürülen isyancıların katillerinin,

Kemalist rejimin bekası için 1 Mayıs meydanlarındaki faili meçhul cinayetlere, Güneydoğu’da katliamlara imza atan KontraGerilla-Jitem-Ergenekon ekiplerinden eğitim alma ihtimali nedir?

 

11.   İngiltere MI6, ABD CIA ve İsrail MOSSAD ajanlarının büyük çoğunluğunu, sızma, manüplasyon, tahrik ve kaos gibi operasyonel amaçlarla İran’a yönlendirmişken, anti-emperyalist duruş iddiasındaki Kemalistlerin, İran İslam Cumhuriyeti’ni desteklememeleri hangi tutarlı izah ile açıklanabilir?

 

12.   ‘İslami Demokrasi Bu Kadar Olur!’ spotlarını sürmanşet veren Kemalistlere,

‘Demokrasi’de halkın yüzde 99’u (yazıyla doksan dokuzu)dini veya komunist bir rejim istese dahi bu istek kabul edilemez’ şeklinde özetleyebileceğimiz ‘Demokrasi Paradoksu’nu hatırlatırsak Demokrasi’nin ‘en göz boyayıcı sömürü sanatı’ olduğunu kabul etmeleri söz konusu mudur?

 

13.   İran’da seçim sonuçlarına isyan edenlerin önderi Musevi’nin dahi ‘İslam Rejimi’nin değişmesini kesinlikle istemiyoruz’ demeci, Kemalistlerin neden ısrarla görmezden geldiği bir sözdür?

 

14.   Yıllarca Müslümanlara ve İran’a ihale edilen ‘Türk aydınları cinayetleri’nin Ergenekon işi olduğunun anlaşılması neden İran’a yönelik bir haksızlık yapıldığı hissini doğurmamaktadır?

 

15.   İran’a ‘kapalı rejim’ diyenlerin, İran’da Türk Malı’nın bizdeki Amerikan malı kadar makbul karşılandığını ama Amerikan malı ise kesinlikle alınmadığını,

İran’ın bize vize uygulamadığını, ama Amerikalılar’ın ülkeye girişinin yasak olduğunu, Türkiye’ye gitmek isteyenlere hiçbir zorluk çıkartmadığını görmezden gelmelerini ‘bir ülke Amerika’ya ve İsrail’e kapalı ise dünyaya kapalıdır’ diyecek kadar ‘kapalı kafa’ olarak nitelememiz haksızlık olur mu?

 

16.   İsrail, Musevi’nin arkasında olduğunu ve hatta kendilerinin İran İslam Cumhuriyeti’nin yıkılmasını umduklarını en üst düzey resmi demeçle açıklamışken ve aynı İsrail, güçlü bir PKK kartını kaybetmek istemezken, İran ise Pejak ve Pkk kamplarını bombalarken, Kemalistlerin hala mevcud İran yönetiminin devrilmesini istemeleri hangi derin planlarla izah edilebilir?

 

17.   Yıllarca vatandaşlarını iç ve dış düşman yalanlarıyla avutan ve uyutan Kemalistlerin İran olaylarına bakışında, Ahmed Davudoğlu’nun başını çektiği ‘Komşularla sıfır sorun konsepti’nden rahatsızlıklarının payı nedir?

 

18.   İran’daki olayların hemen ardından, daha önceden planlanmadığı halde İzmir’de Cumhuriyet Mitingi düzenlenmesinin arkasında bir ‘psiko-sosyal etkileşim’ hayali var mıdır?

 

19.   Kemalistlerin İran düşmanlığının arkasında, ‘Araplar bizi arkadan vurdu’ masallarıyla Arap düşmanlığı aşıladıkları halkı, “abdest, namaz, peygamber, ramazan, oruç”  ve dahası onlarca kelimeyi aldığı bu medeniyete karşı da düşman etme azmi var mıdır?

 

20.   Şu kanlı ve sıkıntılı dönemde dahi “İsyancılara bakıyorum da İranlı erkekler sakalsız olunca ne yakışıklı ve İranlı kızlar, kadınlar ne kadar da güzellermiş” yahu diyen Kemalist yazarlar, psikiyatrik yardım almayı düşünmekteler midir?

Fatih Tezcan /Analiz Merkezi 

fatihtezcan@hotmail.com

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI