Bugun...
SON DAKİKA

Erdoğan'ın Atatürk'e İhaneti ve PKK'nın Cevabı!

 Tarih: 17-05-2012 16:36:00
Fatih Tezcan

 

Bu ülkede son 36 saatte geçilen birkaç habere bakmak, Kürt Sorunu’nun nasıl sömürüldüğünü ispat etmek için yeterli...

Bilmiyorum, şu dünyada talepleri yerine getirilmek ve bir de üstüne genel af çıkarılmak vaadleri karşılığında ve 24 saat içinde, açıklamayı yapan partinin başkanını öldüren, şehir merkezlerinde bombalamalar yaparak sivilleri katleden, şehre 20 kilometre mesafedeki operasyondan kaçmak yerine roket atarla saldıran, silahlı kadrosuna genel af telaffuzuna havan topuyla cevap veren başka bir ‘direniş örgütü’ var mıdır!...

Hak aramanın ne idüğünden veya PKK’nın kimlerle, ne için, nasıl iş tuttuğundan habersiz birileri hala ‘PKK’nın Kürt haklarını savunan bir örgüt olduğu’ndan falan dem vurursa, el altında derli toplu bulunsun niyetine, hele alt alta koyalım…


16 Mayıs sabahı:

Erdoğan'dan Atatürk'ün Mirasına Kürt Açılımı Darbesi!

Guardian yazarı Simon Tisdall, Türkiye'deki Kürt açılımı tartışmalarını ele aldığı yazısında, kendi ifadesiyle, Atatürk'ün aşınmakta olan aşırı milliyetçi mirasına Başbakan Erdoğan'ın en büyük darbeyi vurmak üzere olabileceğini öne sürüyor.


Guardian yazarı Erdoğan'ın Atatürk döneminde baskı altında tutulan güçlü etnik Kürt azınlığın haklarıyla ilgili girişimi konusunda; kendisini ve lideri olduğu partiyi gizli dinci gündemi yaşama geçirmeye çalışmakla suçlayan asker ve sivil laik muhafazakâr çevrelerce durdurulabileceğine de dikkat çekiyor.


16 Mayıs 2012 sabahı:

" PKK'ya Genel Af için Hazırlıklar Var!”

Kürt sorununun çözümüne ilişkin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla bölgede 1 haftadır çalışmalarda bulunan AK Partili 5 milletvekili, STK’lar, meslek odaları, gazeteciler, toplum önderleriyle görüştü.
Heyette yer alan AK Parti Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ, düzenlediği basın toplantısında temaslarıyla ilgili açıklamada bulundu:


"Şimdiye kadar bazı reform çalışmaları oldu……Paradigma değişti. Türkiye'nin her tarafında sorunun çözümüne dair güçlü bir irade var. Sonuca ulaşmak için PKK'nın silah bırakması gerekir. Bazı Kürt liderler bu yönde çağrılar yaptı. Türkiye'nin ulaştığı demokratik olgunluk ortamında silahın gereksizliği ortaya çıkmıştır. Silahın bırakıldığı ortamda hükümet ciddi reformlar yapabilir. Anayasa değişikliği, ceza kanunu, terörle mücadele kanunu. Bunlar Meclis zemininde konuşulur, tartışılır, ortak iradeler, ortak akıl ile sonuca bağlanır. Zaten hükümetin bir takım hazırlığı var. Kürtçe'nin seçmeli ders olarak okutulmasının önü açıldı. Anayasal vatandaşlığın da yasal güvenceye kavuşturulması gerek. Barış ortamı tesis edilirse bu atmosferde genel af da gündeme gelebilir. Örgüt üst yönetiminden 250- 300 kişi üçüncü ülkelere gidebilir. Diğerleri demokratik ortama katılarak siyasal alanda faaliyet gösterebilir. Bu arada Meclis'te güçlü bir grupla temsil edilen BDP'ye büyük görevdüşmektedir. Barış hususunda tarihi misyonunu ifa etmek için çaba harcamalıdır. Zira geçmişte devlet, PKK ile savaşmak isteyen bir devletti. Askeri vesayet bu savaş üzerine kurulmuştu. Şimdi devletin ve hükümetin savaşa ihtiyacı yok. Kürtler artık silahı tolere edecek durumda değil. 'Edi Bese' (Yeter artık) diyorlar. PKK'nın durduğu yer bütün Kürtlerin çıkarını riske ediyor. Silahlı mücadelenin pazarlık unsuru olmayacağı bir döneme girdik. Demokratik hak ve özgürlükler alanında yapılması gerekenlerin kararlılıkla devam etmesi gerek.Kürtlere tanınacak haklar PKK'ya endekslenmemelidir. Güvenlik kararlılıkla tüm vatandaşlar için sağlanırken, özgürlükler ihlal edilmemelidir. Terörle mücadele, siyasetle müzakere BDP'yi kapsamakla birlikte, onun tekeline hapsedilmemelidir. Ana dilde eğitim hakkı tereddütsüz tanınmalıdır. Yeni anayasa özgürlükçü, katılımcı ve herkesin 'benim anayasam' diyeceği normları barındırmalıdır."


16 Mayıs 2012 akşamı:

"AKP Şırnak Yerel Yönetim Başkanı Ali Kılınç öldürüldü!"

AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı ve Şırnak teşkilatı görevlisi Ali Kılınç, akşam saatlerinde eve gelirken yüzü kapalı iki kişinin silahlı saldırısına uğradı. Kılınç olay yerinde hayatını kaybetti.
Saldırganlar plakasının üzeri kapatılmış bir araçla kaçtı.
AK Parti’de üzüntü ve öfkeye neden olan
saldırının, terör örgütüyle bağlantısı araştırılıyor.


17 Mayıs 2012:

"Hatay'da Roketli Saldırı: 3 Asker Şehit!”

Belediye Başkanı Bekir Toksoy, Dörtyol ilçesine 20 kilometre mesafedeki Amanos dağlarının iç kısmında operasyonda bulunan jandarma özel harekât askerlerine, PKK'lı teröristler tarafından roketatarlı saldırı gerçekleştirildiğini ve bir binbaşı, bir üsteğmen ile bir teğmenin şehit olduğunu, iki askerin de yaralandığını belirtti. Yaralı askerlerden birinin durumunun ağır olduğunu bildiren Toksoy, "Yerleşim alanına 20 kilometre mesafede yaşanan bir terör hadisesi. PKK'nın çirkince bir eylemi… Milletimizin başı sağ olsun." açıklamasında bulundu.


17 Mayıs 2012:

Akdağ: Yanlış anlaşıldım

Abdurrahim Akdağ “Barış ortamı tesis edilirse genel affın geleceğini belirtmeme rağmen ‘PKK’ya genel af gelebilir’ şeklinde başlıklar atılmıştır. Çarpıtıldığı görülüyor. Bu durumu kınıyorum” dedi.


17 Mayıs 2012:

Adalet Bakanı Ergin: Milletvekilinin şahsi görüşüdür!

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Mardin Milletvekili Akdağ'ın genel af söylemine açıklama getirdi.
“Milletvekilinin şahsi görüşüdür!” şeklinde konuşan Ergin, ‘PKK’ya Genel Af’ açıklamasını sahiplenmemiş oldu.

17 Mayıs 2012:

Bekir Bozdağ: Böyle bir çalışma yok!
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ''AK Parti Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ PKK'ya genel affın gündeme gelebileceğini ifade etti. Genel af çalışması var mı?'' sorusuna
''Böyle bir çalışma yok. Böyle bir şey söz konusu değil. Sayın milletvekili neye göre açıklama yapmış bilmiyorum. Partide de hükümette de böyle bir çalışma, konuşma, geleceğe dönük bir şey kesinlikle söz konusu değil. Milletvekili kendi şahsi görüşünü ifade etmiş olabilir. Hükümetimizin böyle bir çalışması söz konusu değil, böyle bir düşüncesi yok'' yanıtını verdi.


17 Mayıs 2012:

Hakkari’de Havan Topuyla Saldırı: 1 Şehit 1 Yaralı!

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi Derecik mevkiinde, İç Güvenlik Hudut Tabur Komutanlığı'na teröristler tarafından öğle saatlerinde yapılan havanlı saldırıda 1 güvenlik görevlisinin şehit olduğu, 1 güvenlik görevlisinin ise yaralandığı bildirildi.

---

Oldu mu?
Operasyon tamam mı?

Mesaj yeterince net mi?
Bu çarka çomak sokacak adamın başkanını akşamına, askerini sabahına götürürler!
"Genel af ve barışçıl çözüm" demekte ısrar edersen, şehirleri yine patlatabilirler!
---
Mesaj çok net alınmış olacak ki, hem Başbakan yardımcısından hem Adalet Bakanı’ndan ‘ilerleyen saatlerin daha fazla fâil-i meçhule ve can kaybına yol açmaması’ adına “Alâkamız yoktur” demeçleri geliverdi!...

‘Şehit haberleri’nden gerekli hit/reyting/tiraj devşirildi mi?
Tamamdır.
Memlekette sinirler bir kaç saatliğine gerildi mi?
Gerildi.
Şehitler Twiter'da TT olmuş mu?
Olmuş!

E, tamam o zaman!
Bi' daha olmasın, şimdi dağılın arkadaşlar...

Delikanlılar toprağa verilirken açıklama gelir nasılsa…

“28 senedir terörle mücadeleye olan inancımız tamdır. Azim ve kararlılıkla her şart altında.Fatih Tezcan
twitter/fatihtezcan


 

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI