Bugun...
SON DAKİKA

Türkiye olarak Enes Kanter’i Milli Takım’a Almanızı İstiyoruz!

 Tarih: 14-07-2015 13:13:00
Fatih Tezcan

MİLLİ TAKIM YETKİLİLERİ’NE;

Bazı fanatikçe spekülasyonlar üzerine, bu kısa yazıyı yazma lüzumumuz doğmuştur.

Zira spor ve ideoloji ayrı ayrı değerlendirilmesi gereken iki kavramdır.

Bir ülkenin milli takım organizasyonuna katılacak oyuncular, ideolojik angajmanlardan ötürü engelleniyorsa, bu o ülkenin ayıbıdır.

Spor, barış, dostluk ve kardeşlik demektir.

Barışa yakışmayan bir çekişmecilik, dostluğa yakışmayan önyargılar ve kardeşliğe sığmayan düşmanlıklar, sporun ruhunu zedeler, adeta onu içi boş bir etkinliğe dönüştürür.

Oysa spor, insanların kem kendilerini hem birbirlerini geliştirmeleri için, eşi bulunmaz bir aktivitedir.

*******

Basketbol, endüstriyel futbolun spor dünyasını ve sporsever kitleleri domine ettiği günümüzde, salonlara getirdiği hızlılık, tribünlere getirdiği sinerjiyle her geçen gün daha fazla ilgi ve alaka gösterilen bir branş olmaktadır.

Milli Takım organizasyonları ise, takım taraftarlığının kenara konularak, ülkenin ve halkın tamamının desteklediği, farklı atmosferde yaşanan faaliyetlerdir.

*******

ABD'nin Oklahoma City takımında oynayan Enes Kanter isimli basketbolcunun, son günlerde milli takıma alınmaması ile ilgili isyanını ve ilgili haberleri, üzülerek ve içimiz burkularak okuyor ve izliyoruz.

Konuyla ilgili olarak Türkiye A Milli Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Ergin Ataman, Enes Kanter’in Milli Takımımızın hazırlık döneminde ameliyat olmasını ve daha öncesinde de, 2012 yılında olanlarla ilgili bir özür beyan etmemesini sebep olarak göstermiştir.

Bu iki izaha karşılık Enes Kanter’in cevabı, “İnançlarım ve siyasi görüşüm nedeniyle milli takıma alınmıyorum” şeklinde olmuştur.

Keza Enes Kanter, sizin de çok yakinen tanıdığınız Seçilmiş Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye Basketbol Camiası'nın ileri gelenleriyle çektirdiği resmi işaret ederek 'Allah ıslah etsin' gibi dualar etmektedir. (link)

Bilindiği üzere Enes Kanter, 2012 yılında A Milli Takım kampına katılmayı reddetmiştir.

Milli Takımızın en zorda olduğu dönemde Türk Milli Takımı'nı reddeden Enes Kanter bununla yetinmeyerek, ABD’de yanında ve kucağında revü kızlarıyla pozlar vermiş ve bunları sosyal medya hesaplarında yayınlamıştır.

Bunları zaten kendisi de inkar etmemektedir.

Bunun üzerine o dönemin Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, Enes Kanter'in bir daha milli takıma çağrılmayacağını açıklamıştır. (link)

Daha sonra en kritik olay yaşanmış ve Enes Kanter, Türkiye Yunanistan'a yenilip 2013 Avrupa Şampiyonası'ndan elenince, "Hahahahaha" şeklinde tweet atmıştır. Hatta bunu o dönem 'Fethullahçı Medya' olarak da bilinen FETÖ sempatizanı yayın organları bile kınamışlardır. (link)

******

İşte tüm bu gelişmelerden sonra Enes Kanter 2015’te, lideri olduğunu beyan ve itiraf ettiği Fethullah Gülen isimli örgüt liderliğinden aranan firari şahsa bağlı medyada görüldüğü üzere, tekrar Türkiye Milli Takımı’na seçilmek istediğini açıklamıştır.

Türkiye’de Fethullahçı Medya olarak bilinen kuruluşlar, Kanter’in milli takım isteğini öyle güzel işlemişlerdir ki, sanki 2012’de hiçbir rezalet yaşanmamış ve sanki 2015’te Başantrenör Ergin Ataman hiçbir şey söylememişçesine, kendi örgütlerine bağlılığını bildiren basketbolcunun milli takıma alınma talebi sanki çok normal, legal, ahlaki ve gerekli birşeymiş gibi lanse edilmiştir.

Oysa durum yukarıda özetlediğim gibidir.

*******

Enes Kanter’in sadakat ve biatını bildirdiği Fethullah Gülen isimli firari şahıs, geçmişte size olan sadakat ve biatını çok defalar açıklamış, sizi bir Otorite olarak gördüğünü beyan etmiştir. (link)

F.Gülen'in konuyla ilgili görüşlerine bakışımız bellidir, girmiyorum. (link)

Aynı zamanda Gülen’in Onursal Başkanı ve kurucusu olduğu ABD’deki Niagara Vakfı’nın Başkanı Bülent Şengün de ‘Fethullah Gülen’e bağlı kişi ve organizasyonların işbirliği yaptığı örgütler’ arasında ülke istihbaratınızı itiraf etmiştir ve bu ilk kez şahsımca görsel medyada Türkiye'ye duyurulmuştur. (link)

İşbu bağlamda Enes Kanter’in, katılmak yerine playboy kızlarıyla oynaştığı ve mağlubiyetine üzülmek yerine sevindiği Türkiye Milli Takımı yerine,

Biat ettiği ve uğrunda öleceğini açıkladığı hocasının ‘Otorite’ kabul ettiği ülkenizin Milli Takımı’nda oynaması, elbette ki akla, mantığa ve ahlaka en uygun yaklaşım olacaktır.

Spor, barış, dostluk ve kardeşliktir ve böyleyse,
Türkiye ve ile değil ülkenizle barış içinde ilişkiler sürdüren,
Müslümanlarla değil plajlarda bebek bombalayan pilotlarınızla dost ve kardeş olan bir yapının neferi de,
Elbette tarafınızca hiç fırsat ve zaman kaybedilmeden değerlendirilmelidir. 

Enes Kanter'in, tıpkı diğer örgüt arkadaşları gibi, ülkeniz için Kanını ve Terini feda etmekten asla geri durmayacağını ve formanızı son saniyeye kadar terleteceğini çok iyi biliyoruz.

Kısaca biz Türkiye olarak,
Enes Kanter’i Milli Takım’a Almanızı İstiyoruz!

İSRAİL MİLLİ TAKIM YETKİLİLERİ’NE DUYURULUR!

Fatih Tezcan
twitter.com/fatihtezcan

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI